IELTS sınavları The British Council (BC), University of Cambridge Local Examinations Syndicate (UCLES) ve International Development Programme of Australian Universities (IDP) tarafından ortaklaşa yapılmış İngilizce yeterlilik düzeyini saptamaya ve yabancı üniversitelerde okumanızı sağlayabilecek bir sınavdır.

IELTS tamamen kâğıt üzerinde uygulanan bir sınavdır. Sınav Listening (Dinleme), Reading (Okuma), Writing (Yazma) ve Speaking (Konuşma) olmak üzere 4 bölümden oluşmaktadır. Pandemi den dolayı son iki senedir IELTS sınavları ‘bilgisayar tabanlı’dır.

Alınan skorlar iki yıl geçerlidir. Sınavda geçme-kalma esas alınan bir ölçüt değildir.

IELTS sınavını diğer sınavlardan ayıran en önemli özelliği kâğıt-kalem ile uygulanmasıdır. Adaylar, kendi eğitim ve sınav sistemlerinden alışık oldukları bu uygulamada gerçek performanslarını gösterebilmek için bu sınavlara hazırlanırlar.

Konusunda uzman eğitmenler adaya kendisini rahatça ifade edebileceği gerçek bir diyalog ortamı sağlar. Diğer sınavlarda konuşma bölümü, mikrofon ve kulaklık ile bilgisayar üzerinden uygulanır ve sağlıklı diyalog ortamı sağlanmaz. Bilgisayar ortamında uygulanan sınavlarda yan yana oturan adaylar aynı anda farklı bölümleri yaparlar. Bu durum adaylar üzerinde konsantrasyon sorunu yaratabilir. IELTS sınavında dinleme okuma ve yazma bölümleri tüm adaylar için aynı anda başlar ve biter. Konuşma bölümünde ise tüm adaylar birbirinden bağımsız olarak sınavı alırlar. IELTS sınavı Dinleme, Okuma, Yazma ve Konuşma bölümleri süreleri şu şekildedir ;

DİNLEME: 30 dakika – Dört parçadan oluşan sorular gittikçe zorlaşır. 40 dakikalık sürenin 30 dakikası sınav, kalan 10 dakikası ise cevapları kâğıda yazmak için kullanılır. Bölümlerin sadece bir defa dinlenilmesine izin verilir.

OKUMA: 60 dakika – Akademik IELTS’te üç bölüm vardır. Bölümlerde bir okuma parçası ve 14 civarı soru vardır. Toplam soru sayısı 40’tır. Genel Eğitim IELTS’te üç bölümden oluşur ama beş okuma parçası bulunur.

YAZMA: 60 dakika – Akademik IELTS’te iki görev vardır. Bunlardan birinde diyagram, grafik ya da bir tablo ile ilgili açıklama yapılması beklenir. İkinci görevde eleştirel kompozisyon yazılır. Genel Eğitim IELTS’te de iki görev vardır. İlk kısımda bir olay açıklanır veya bir mektup yazılır. İkinci bölüm Akademik IELTS ile aynıdır.

KONUŞMA: 11–14 dakika – Sınav gözetmeni ile yüz yüze yapılan speaking bölümü konuşma esnasında kaydedilir. Üç kısımdan oluşur. İlk aşamada, adaya kişisel sorular yöneltilir. İkinci aşamada, Sınav gözetmeni tarafından bir kart verilir. Kartta belirtilen konuya bir dakika hazırlanıldıktan sonra, adayın konu üzerinde iki dakika konuşması beklenir. Son aşamada belirtilen bu konu hakkında gözetmen ile soru cevap yapılır.

İlk üç bölüm (listening-reading-writing) tek günde tamamlanır. Bu bölümlerde ara verilmez. Speaking kısmı farklı bir zamanda da yapılabilir.