TOEFL sınavı ana dili İngilizce olmayanların İngilizce bilgisini ölçmek amacıyla, Amerika’da New Jersey Eyaletinde bulunan (ETS) Educational Testing Services tarafından dünyanın pek çok merkezinde düzenlenen bir sınavdır. TOEFL sınavına İngilizce seviyesi ileri düzeye ulaşmış herkes katılabilir. Dünya üzerinde İngilizce yeterlilik göstergesi olarak en çok kabul edilen sınav olan TOEFL, hem iş hem de eğitim alanlarında oldukça yaygın olarak talep edilmektedir. TOEFL birçok eğitim kurumunca muafiyet sınavı olarak kabul edilirken, iş alımlarında da önemli bir rol oynamaktadır.

Okuma, dinleme, konuşma ve yazma şeklinde 4 bölümden oluşur. Her bölüm 30 puan üzerinden değerlendirilir. Sonuç belgesinde her bölüm için ayrı sonuçlar gösterilir. Sınav bilgisayar üzerinden yapılır. Sınav yaklaşık dört buçuk saat sürmektedir, her bölüm 30 ar puandan oluşmaktadır. Sınav toplamda 120 puandır.

Reading – Okuma bölümü 60-80 dakika sürer ve 36-56 sorudan oluşur. Belirli konularda üç veya dört akademik metin verilir ve ilgili sorulara cevap verilmesi beklenir.

Listening – Dinleme bölümü 60-90 dakika sürer ve 34-51 sorudan oluşur. Belirlenen alanlarda akademik konuşmaları ve tartışmaları içerdiği gibi karşılıklı konuşmalardan da dinleme bölümleri vardır. Akabinde, sorular yanıtlanır. Bu bölümlerden sonra 10-15 dakika ara verilir.

Speaking – Konuşma bölümü 20 dakika sürer ve altı görevden oluşur. Okuma ve dinleme bölümlerinde verilen durumlarla ilgili yorum yapma ve güncel ve akademik bir konu ile alakalı fikir vermesi adaydan beklenir.

Writing – Yazma bölümü 50 dakika sürer ve ilk 20 dakikada okunan ve dinlenen metinden genel bir çıkarım yapılması ve yazıya dökülmesi beklenir. Son 30 dakikalık bölümde de sunulan konularda bireyin kendini fikrini yazarak desteklemesi beklenir.

Sınava ayda bir kez girilir ve geçerliliği üç yıl sürer.

Skorunuzu sınava girdiğiniz tarihten itibaren 21 gün (15 işgünü) sonra ETS’den daha önce almış olduğunuz TOEFL profili (kullanıcı adınız ve şifrenizle) online kayıt bölümüne girerek internetten öğrenebilirsiniz. Posta ile elinize ulaşması 4-6 hafta arası bir süre olacaktır.

Sınav kayıtları www.ets.org/TOEFL adresinden yapılabilir.